Zadzwoń: 61 661 00 04

Czym jest słupek barberski ?

Słupek barberski to najczęściej spotykany element wystroju barbershopów.

Charakteryzują go trzy kolory : niebieski ,biały i czerwony. Każdy symbolizuje coś innego bardzo ważnego dla fryzjerstwa męskiego. Według najstarszych przekazów sięgających Średniowiecza kolor niebieski symbolizował szlachetne zawody rzemieślnicze. Wówczas podczas bitew można było zaobserwować na trzpieniu od chorągwi u szczytu niebieskie tasiemki . Według Amerykanów kolor niebieski ma nawiązywać jak i pozostałe kolory do flagi amerykańskiej. Kolor biały zawsze kojarzył się z czystością i higieną zawodów medycznych. Właśnie dlatego w czasach średniowiecznych przed chałupą człowieka zwanego balwierzem, cyrulikiem, felczerem(z łaciny barbarius) stawiano drewniane słupy barwione na biało.

Ów protoplasta dzisiejszego barbera zajmował się ścinaniem włosów, goleniem twarzy, wyrywaniem zębów, przyjmowaniem porodów, opatrywaniem ran , upuszczaniem krwi w celach prozdrowotnych, nastawianiem złamanych kości czy też innymi zabiegami ,które pomagały wrócić do zdrowia. Niektóre z najstarszych przekazów mówią nam o tym ,że na tych słupach wisiały niebieskie tasiemki świadczące o poszanowaniu zawodu wśród wspólnoty mieszkańców. Często na tych słupach wisiały zakrwawione szmaty po zabiegach cyrulika. Obecnie trójkolorowy barber pole najczęściej jest podświetlany. Oczywiście geneza nowoczesnego słupka pochodzi z USA . Słupek ma charakterystyczne trzy kolory.

Zasada sensu i działania jest bardzo prosta. Jeśli zakład fryzjerski jest otwarty słupek się świeci, jeśli zamknięty – jest nie podświetlony. Dzięki temu idąc ulicami miast w USA (gdzie plany miast w większości przypadków oparte są na kątach prostych) z daleka widać czy możemy skorzystać z usługi ,czy też nie.